23 maart

Deze week in Buitenhof: Ed Kronenburg en Jan Paternotte over China, VS, Rusland en Europa, Jet Bussemaker en Caspar van den Berg bespreken de toenemende druk op de vrije wetenschap, Luc Panhuysen sluit aan om te praten over 'De Burgerbaron' en Ahmet Polat met de nieuwsfoto

Over de VS, Rusland, Europa en China

Europese landen zijn serieus aan het onderzoeken hoe het verder moet met de NAVO mochten de Verenigde Staten zich terugtrekken. De veiligheid in Europa staat onder enorme druk en de oorlog in Oekraine woedt onverminderd voort. Heeft de toenadering van de Verenigde Staten tot Rusland zin? En welke rol speelt eigenlijk China in het conflict rond Oekraine?
Een analyse van diplomaat en oud-ambassadeur in China en Frankrijk Ed Kronenburg en D66-kamerlid Jan Paternotte over de veranderende geopolitieke verhoudingen.

De Oekraïeners lijken verstrikt in een geopolitiek machtsspel. 'De vrede is geen stap dichterbij gekomen', aldus Paternotte over het telefoongesprek tussen president Trump en zijn Russische ambtgenoot Poetin. Kronenburg beaamt dat: 'Poetin kan rustig achterover blijven leunen en kijken wat er gebeurt’. Terwijl de wereld kijkt naar Trump en Poetin, lijkt er weinig aandacht voor de invloed van China. Volgens Paternotte ‘is Rusland een soort vazalstaat van China geworden en compleet afhankelijk ook van China’.

Het D66-Kamerlid denkt ook dat de steun van China aan Rusland ervoor zorgt dat de oorlog voortduurt: ‘dan hadden de Russen het niet gered’. Kronenburg stelt dat de ‘agenda van Xi Jinping China is’ en beaamt dat China steun geeft aan Rusland. Tegelijkertijd wijst de oud-ambassadeur erop dat meer landen banden met Rusland onderhouden. Hij wijst op de Russische olietankers die varen in de Noordzee. Die olie ‘wordt geraffineerd in India en in Turkije. Dus er zijn heel veel landen die die sancties gewoon niet toepassen’.   

Paternotte maakt zich zorgen over de verhoudingen tussen China en Taiwan: ‘Taiwan is voor ons ook belangrijk, NL en Taiwan produceren samen de meeste microchips van de wereld’. ‘Dat raakt onze economie extra’.  
Dat China in 2027 Taiwan zou aanvallen is volgens Kronenberg: ‘Amerikaanse retoriek’. Hij stelt ook dat initiatieven in die richting ‘catastrofaal’ zouden zijn voor de Chinese economie’.  

De Gazanen lijken verloren in de politieke realiteit van dit moment: 'het gaat alleen maar over Oekraïne', aldus Kronenburg. De Tweestatenoplossing 'blijft basis op stabiele vrede in het Midden-Oosten'. Paternotte: 'het raakt de geloofwaardigheid van Europa'.  

Aan het eind van het gesprek stelt Kronenburg dat het politieke gekissebis over Eurobonds er niet toe doet: ‘Waar het om gaat is dat je op zeer korte termijn, de politieke bereidheid aan de dag legt om tot die Europese Defensiegemeenschap te komen. Waarin landen zich ertoe verbinden om echt alles samen te gaan doen’. 

Lees meer

 

Ed Kronenburg

oud-ambassadeur China en Frankrijk

Loopbaan:
- Ambassadeur te Parijs, van 2012 tot mei 2017 
- Ambassadeur in Peking, van mei 2017 tot september 2019
- Secretaris-Generaal ministerie van Buitenlandse Zaken
- Directeur Kabinet van de secretaris-generaal van de NAVO De Hoop Scheffer
- Grootmeester Huis van H.M. de Koningin

Jan Paternotte

Tweede Kamerlid (D66)

Loopbaan 
- Fractievoorzitter D66
- Tweede Kamerlid D66
- Fractievoorzitter gemeenteraad Amsterdam
- Adviseur en gespreksleider adviesbureau &Maes

Eerder in Buitenhof op 3/11/24 over China en Taiwan

hoe geopolitieke spanningen de vrije wetenschap bedreigen

De regering-Trump zaagt aan de stoelpoten van de wetenschap. Springt Europa nu in het gat? Kunnen we Amerikaanse wetenschappers hier nog opvangen?
Maar ook in Nederland staat de wetenschap onder druk: komende week bespreekt de Eerste Kamer de bezuinigingen op het hoger onderwijs. Tegelijkertijd zet Minister Bruins nu in op een fonds om topwetenschappers naar Nederland te halen. Bij ons aan tafel: Casper van den Berg, voorzitter van de Universiteiten van Nederland, en Jet Bussemaker, voorzitter van de Raad voor Volksgezondheid & Samenleving.

De groeiende geopolitieke spanningen lijken ook hun weerslag te hebben op internationale wetenschappelijke samenwerking.  Positief volgens Van den Berg, voorzitter van de Universiteiten van Nederland: ‘In de eerste plaats solidariteit met wetenschappers in andere landen die in de verdrukking zijn. En in de tweede plaats dat het voor Nederland heel belangrijk is om al dat toptalent ook aan te trekken’. De voorgenomen bezuinigingen op het hoger onderwijs zijn volgens Van den Berg dan ook ‘wrang’. Ook Bussemaker vindt het lastig te rijmen: ‘ik zie ook heel weinig coherentie in het Nederlandse beleid over kennis en wetenschap. Want we halen kennisvluchtelingen uit Amerika, maar verder hebben we een migratie en asielbeleid dat daar helemaal haaks op staat’.  

Dat de regering-Trump zaagt aan de stoelpoten van de wetenschap, blijkt uit brieven met vragenlijsten die wetenschappers in Nederland ontvingen. ‘Dat is heel heftig dat zulke vragenlijsten voorgelegd worden omdat het eigenlijk een aanval is op de vrije wetenschap. En aanvallen op de vrije wetenschap moet je gewoon meteen heel serieus nemen’, aldus Van den Berg. Bussemaker stelt dat deze vorm van‘enorme intimidatie’ zorgt voor angst en beperkt ‘dat je een open blik hebt. Dat je dingen durft te zeggen. Dat je durft te twijfelen’.  

Aankomende dinsdag 25 maart debatteert de Eerste Kamer over de begroting van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap. Het hoofdlijnakkoord werd een jaar geleden vastgesteld, maar sindsdien is de wereld volgens van den Berg ingrijpend veranderd. ‘Ik denk dat niemand zal ontkennen dat de wereld er toch wel iets anders bij ligt nu dan op dat moment.’ Die veranderende realiteit dwingt ons volgens hem om opnieuw te kijken naar ‘thema’s zoals defensie en klimaat’. Hetzelfde geldt ook voor ‘kennis, technologie en onderwijs’. Er is volgens hem alle reden om daar nu op een ‘heel andere manier naar te kijken dan een jaar geleden.’

Lees meer

Jet Bussemaker

voorzitter van de Raad voor Volksgezondheid en Samenleving

Loopbaan
- Lid Adviesraad NWO
- Hoogleraar Wetenschap & Mts Impact zorg RUL
- Minister OC&W
- Staatssecretaris VWS
- Lid Tweede Kamer PvdA

Eerder in Buitenhof op 28/11/21 over crisisbestrijding tijdens corona

Caspar van der Berg

Voorzitter Universiteiten van Nederland (UNL)

Loopbaan
- Eerste Kamerlid VVD
- Hoogleraar Publieke Instituties Openbaar Bestuur RUG
- Bijzonder hoogleraar Universiteit Leiden
- Visiting Scholar Princeton University

Eerder in Buitenhof op 1/12/25 over de onderwijsbezuinigingen

de nieuwsfoto

In deze rubriek bespreekt Buitenhof een spraakmakende nieuwsfoto, deze week uitgekozen door fotograaf en filmmaker Ahmet Polat. 

‘Het is nog steeds nodig, en gaat gewoon weer naar de volgende generatie door,’ aldus fotograaf Ahmet Polat. Deze foto is gemaakt op 21 maart 2025 in Istanbul, Turkije. Sinds de arrestatie van burgemeester Imamoglu van Istanbul afgelopen dinsdag, gaan duizenden mensen de straat op om te protesteren. De populaire burgemeester is een belangrijke tegenstander van de Turkse president Erdoğan en behoort tot de grootste oppositiepartij van Turkije, de CHP. 

Polat ziet de geschiedenis zich herhalen. Waar hij zelf vijftien jaar geleden protesteerde, ziet hij nu zijn nichtjes de straat op gaan. ‘Mijn ene nichtje kwam gisteren thuis, bespoten met traangas, en mijn tante wist al meteen een remedie met limoensap’. Ondanks dat er al meer dan tien jaar geen grote protesten waren, is de woede onder de mensen nauwelijks een verrassing. Volgens Polat voelt dit als ‘de laatste druppel’: ‘We hebben geen nieuw verhaal voor de toekomst, dus mensen zijn het ook zat.’ 

Meer nieuwsfoto's op Instragram

Lees meer:

tegen de verrotte politieke cultuur

Historicus Luc Panhuysen schreef ‘De Burgerbaron’ over Joan Derk van der Capellen, die het volk in 1781 middels het pamflet ‘Aan het volk van Nederland’ op riep zich te keren tegen de verrotte politieke cultuur. ‘Een man met grote idealen. En tegelijkertijd vond hij het ook fijn dat anderen hem zagen hoe hij als een soort van kruisridder namens de grotere gemeenschap, de weerstanden opruimt’, aldus Panhuysen. Joan Derk was ook een onderzoeksjournalist: ‘hij kreeg dan de geur van een misstand en dat ging hij onderzoeken’, in dat opzicht vergelijkbaar met Pieter Omtzigt. Een andere Nederlandse politicus die onder de indruk was van Van der Capellen was wijlen Pim Fortuyn, die een gelijknamig boek schreef: Aan het volk van Nederland.  

Volgens de historicus laat Joan Derk zien ‘Dat populisme en democratie, wezenlijk bij elkaar horen’. Dat er in democratie, ‘gestreden wordt. Maar met woorden’. En democratie een ‘soort van laboratorium’ is omdat er uitwisseling is. 'Juist omdat er op een vruchtbare manier wrijving ontstaat’. Ook toont Van der Capelle dat democratie 'tricky’ is. In zijn pamflet roept hij de burger op zich te wapenen: ‘een gewapende burger is een mondige burger’. Van der Capelle stierf in 1784, vlak voordat de patriottenstrijd ontspoorde: 'dat werd een burgeroorlog'. 

Lees meer

Luc Panhuysen

historicus en schrijver

Publicaties
- De Burgerbaron (2024)
- Het monsterschip (2021)
- Oranje tegen de Zonnekoning (2016)
- Rampjaar 1672 (2009)

luister de podcast

Buitenhof is als podcast gratis terug te luisteren via alle reguliere podcastapps op pc, tablet en smartphone, zoals iTunes, Stitcher en Overcast.

meld je aan voor de nieuwsbrief

Krijg als eerste te horen wie er zondag aanschuift voor een mooi gesprek, stevige discussie of goed debat. En krijg na de uitzending een nieuwsbrief met Het beste van Buitenhof. Schrijf je in voor de nieuwsbrief via onderstaand formulier.